Огляд ноутбуку ASUS ROG SCAR 16 2023 року (G634): для спеціальних операцій

 | 06.00

Ноутбуки компанії ASUS є найбільш представленими на українському ринку з відеокартами NVIDIA, що побудовані на технології Ada Lovelace. Сюди входять моделі від RTX 4050 до 4090. Примітно, що діагоналі дисплеїв у цих пристроях варіюються від 15,4 до 18 дюймів, тобто нові прискорювачі не обов’язково використовуються у габаритних ігрових мастодонтах чи робочих станціях. Є і цілком компактні моделі для повсякденної роботи, створення контенту та ігор. Як раз про такий ми і розкажемо в цьому огляді. Доволі компактний, на перший погляд, ROG SCAR 16 нового покоління, має топовий процесор Intel Core i9-13980HX та відеокарту GeForce RTX 4080 і 16-дюймовий дисплей.

Дизайн

ASUS ROG Scar 16 G634 2023

Ноутбук ASUS ROG SCAR 16 цього року випуску отримав дещо змінений дизайн в порівняні з минулорічним. Головними нововведеннями стали: напівпрозора панель навколо клавіатури та по боках, декоративна лінія з логотипами ROG та модернізована конструкція кріплення Armour Caps біля петлі кришки ліворуч.

ASUS ROG Scar 16 G634 2023

З плавним переходом, поверхня навколо клавіатури стає від матово-чорної, ближче до користувача, до напівпрозорої, під кріпленням кришки дисплею. Не те щоб тут можна побачити комплектуючі – тільки планки кріплень шасі. По боках вже видно певні нутрощі однак без підсвітки розгледіти якісь деталі не вийде.

ASUS ROG Scar 16 G634 2023

Дві чорні лінії, що складаються з логотипів Republic of Gamers є на кришці та на клавіатурній панелі на одному рівні. Декоративні лінії по діагоналі розрізають ці площини. Лінії глянцеві і при певній грі світла цікаво проявляються на матовому покритті.

ASUS ROG Scar 16 G634 2023

Накладки Armour Caps на надбудову, в якій знаходяться кріплення кришки та деякі компоненти, в цьому поколінні отримали більш надійне магнітне кріплення. В комплекті їх дві – матова темно-сіра та напів-прозора.

ASUS ROG Scar 16 G634 2023

Все це за задумом додає «кіберпанкового» стилю пристрою. Хоча що дійсно його привносить, так це різнобарвне підсвічування корпусу з фронтальної та тильної частини. Ззаду воно тепер не просто у вигляді невеликої декоративної RGB-лінії на кришці, а по всій решітці вентиляції. Причому кожний світлодіод можна налаштувати окремо. Власне використання задньої грані під вивід гарячого повітря – це одна з великих змін, про яку ми розкажемо у частині про оснащення та охолодження.

ASUS ROG Scar 16 G634 2023

ASUS ROG Scar 16 G634 2023

Підсвітка, звичайно, додає пафосу та яскравості іміджу власника, але батькам із дітьми протипоказана. Коли працює підсвічування, дитину ви не вкладете ніколи, переливи кольорів по двох гранях працюють як маяк бадьорості. Тому й для нічного «чіла», мабуть, захочеться прикрутити інтенсивність анімацій та яскравість кольорів в ASUS Aura.

ASUS ROG Scar 16 G634 2023

Компонування

Клавіатура знайома нам по багатьом ігровим моделям компанії. Вона повнорозмірна, не має окремого цифрового блоку, який взамін реалізували у вигляді сенсорного на тачпаді. Цифри з’являються при затисканні напису «NUMLK». Сам тачпад у цьому поколінні збільшили на 10 % за площею. Хоча в ігрових ноутбуках, звісно, превалюють окремі миші.

На прохання геймерів клавіши стрілок зробили великими і квадратними. Але довелось пожертвувати довжиною правої кнопки «Shift». Ліву не чіпали і вона довга. Над клавіатурою розташовані кнопки керування (М1-М5), які можна перепрограмувати. За промовчанням вони регулюють гучність, вмикають та вимикають мікрофон, перемикають режим продуктивності системи та запускають утиліту Armoury Crate. Кнопка живлення окремо стоїть в правому верхньому кутку.

У ROG SCAR 16 роз’єми тепер не розподілені між бічними та задньою гранями. Вони є лише по боках. Зліва це пара USB-C з функціональністю Display port та зарядкою Delivery Power, HDMI, комбінований аудіо, Ethernet та роз’єм для блоку живлення. Справа – пара USB Type-A, здебільшого під мишки та флешки.

ASUS ROG Scar 16 G634 2023

Це, звісно, не дуже позитивно для зручності руки, бо дроти або ресівер можуть трохи заважати, але знов таки, кажучи про нову систему охолодження – воно варто того щоб перетерпіти.

ASUS ROG Scar 16 G634 2023

ASUS ROG Scar 16 G634 2023

Комусь може здатися, що роз’єм під RJ45 дивним чином стирчить з під згадуваного прозорого пластику. Нагадаємо, що у сучасних ультрабуках не завжди знаходиться місце для портів USB Type-A або тих же Ethernet. Добре що ігрові моделі таке, поки що, не спіткало. Можливо, постраждала естетика, але не оснащення.

ASUS ROG Scar 16 G634 2023

Світлодіодні лампочки роботи ноутбуку, активності режиму сну та роботи накопичувача все також розташовані в зоні під екраном, тільки тепер вони інтегровані в надбудову. Виходить більш органічно і все також наочно, коли кришка закрита.

У цій конструкції під кришкою по боках рознесені два угрупування прорізів — там встановлені динаміки. Ще два динаміки розташовані у «впадині» нижньої частини корпусу. Всі чотири можуть похвалитися сертифікацією Hi-Res Dolby Atmos.

ASUS ROG Scar 16 G634 2023

Нижня площина зберегла підхід розмаїття ніжок та підйомів для покращеної циркуляції повітря. Ближче до користувача є три гумові ніжки. А от вже майже одразу за ними починається більш товста частина на якій, в свою чергу, є дві кутові, довга діагональна та у вигляді літери «О» з частини напису «ROG». Загалом, у товстій частині корпусу ноутбук збільшився на пару міліметрів і тактильно відчувається товстеньким.

ASUS ROG Scar 16 G634 2023

Цікаво, що в новому поколінні знову є веб-камера. Вона встановлена у виступі кришки за який зручно відкривати ноутбук. Модуль має розміри 720p, чого звісно мало для true-стрімерів, але цілком достатньо для тих, хто бере такі ноутбуки для роботи. Не вистачає для повсякденного використання, хіба що, інфрачервоного модуля для підтримки функції Windows Hello.

ASUS ROG Scar 16 G634 2023

Оснащення

Дисплей

ASUS ROG Scar 16 G634 2023

Встановлено IPS-матрицю з Mini LED-підсвічуванням розміром 16 дюймів по діагоналі. Роздільна здатність складає 2560х1600, що означає співвідношення сторін 16:10, а не до 9, як звикли фанати ігрових ноутбуків. З одного боку, більше панелей інструментів вміщуються на додаткові пікселі, однак для широкоформатного контенту, який превалює в соціальних мережах та відео, це може бути надлишковим.

Матриця має частоту розгортки 240 Гц і час відгуку 3 мс. Дисплей має сертифікацію Pantone та колірне 100% охоплення діапазону DCI-P3. Яскравість таких дисплеїв складає 500 кд/м², а піковий показник 1100 кд/м²​ .​ Показник контрастності 100000 : 1. Всі параметри об’єднані маркетинговою назвою ROG Nebula HDR Display.

Екран підтримує технологію NVIDIA Advanced Optimus. Без приставки «Просунутий» ця технологія автоматично перемикає передачу відео з відеокарти на екран, обходячи інтегрований адаптер. Повноіменна назва означає, що користувач може вручну вибирати коли вмикати цей перехід і вимкнути посередництво вбудованої Intel Graphics.

Загалом, це дуже класний дисплей для розважального контенту з можливістю побачити більш-менш чесні кольори при роботі з редакторами відео та фото.

Охолодження

ASUS ROG Scar 16 G634 2023

Потужні процесори, а що важливіше потужні відеокарти на базі архітектури Ada Lovelace змусили інженерів переглянути систему охолодження в SCAR 16. Якщо останні роки виробники вибирали між одним чи двома кулерами для процесора та відеокарти, то в цьому році, вочевидь, побачимо багато моделей з трьома охолоджувачами. Вся справа в тому що у 4000-серії відеоприскорювачів NVIDIA найбільше гріються чіпи пам’яті (VRAM), тому підводити охолодження потрібно не тільки до відео-процесора.

ASUS ROG Scar 16 G634 2023

У ASUS ROG SCAR 16 2023 року вже саме три вентилятори та кардинально збільшена система трубок. Вони більше зсунуті до тильної частини корпусу для скорішого виводу тепла. Їх конструкція перероблена таким чином, щоб максимально охоплювати як процесор з відеокартою, так і материнську плату. В результаті площа трубок збільшилась в порівняні з минулорічним варіантом на 62 %. Для 18-дюймової моделі це взагалі приріст майже в два рази (83 %) в порівняні з 17-дюймовим ноутбуком SCAR 22-року. Вентилятори ж мають змінну товщину лопаток, що збільшило повітряний потік на 21 і 35 відсотків для графічного та центрального процесора.

Відповідно для відведення тепла з такої кількості трубок виникла потреба у збільшенні кількості радіаторів. Тому їх можна знайти не лише на бічних сторонах за портами, а й вздовж всієї задньої частини.

Для критиків геймерських ноутбуків з потужними відеокартами, окремо наводимо скріншот FurMark з 20 хвилинами активності на максималках. Вище 75 °C відеокарта не нагрівалася.

furmark

Завершуючи мову про охолодження, відмітимо, що на центральному та графічному процесорах все також використовуються рідкий метал замість термопасти, але нового покоління — зі зміненим складом, Conductonaut Extreme.

Процесор та відеокарта

Встановлений чіп Intel Core i9-13980HX наробив чимало галасу у профільних колах. Він побудований на архітектурі Raptor Lake-HX за 7-нм техпроцесом, був представлений у січні цього року і помітно випереджає минулі покоління.

Процесор має 24 ядра з яких 8 потужних та 16 енергоефективних, що вмикаються у відповідних задачах. Відповідно до їх архітектури процесор підтримує 32 потоки. В Boost-режимі частота може досягати 5,6 Ггц. В звичайному  режимі TDP складає 55 Вт, але при пікових високих навантаженнях цей показник зростає до 157 Вт.

В минулому поколінні ноутбуку встановлювали Core i9-12900H, який має на 10 ядер менше, на 12 МБ менший кеш третього рівня, на 12 % нижчу частоту в режимі «турбо». В цілому по тестах він на 10-12 % повільніший у одноядерних тестах і на 35-40 % у багатоядерних. Версій на AMD у цього ноутбука нема.

pcmark extended

Варіативність відеокарт у ROG SCAR 16 поточного року не дуже велика – це може бути NVIDIA RTX 4080, як в нашому випадку, і RTX 4090. Нічого дивуватися що з описаною вище системою охолодження і топовим процесором, RTX 4080  у нашому ноуті працює в буст-режимі ROG зі споживанням 175 Вт. Рефернсна потужність складає 150 Вт і це максимум, який можливий для неї. Для розуміння, мобільна RTX 4080 при своєму максимумі є аналогом настільної RTX 3080 і вона схожа за характеристиками на настільну RTX 4070 Ti, яка швидше тільки на 17%.

Порівняльні гістограми з результатами тестів ноутбуків із залізом попереднього покоління. Відеокарти в ноутбуках ASUS працюють на максимумі TGP, тоді як у моделей Lenovo це як правило їх мінімальне-середнє можливе значення.

pc mark compare
Загальний бал в PC Mark просів через Content Creation, єдиний показник в якому поступається новий Core 9. За показниками Productivity та Gaming він випереджає усіх наведених конкурентів

3d mark fsu compare

3d mark tse compare

Пам’ять та накопичувачі

Встановлено 32 ГБ оперативної пам’яті виробництва SK Hynix, яка складена з двох планок по 16 ГБ типу DDR5 з робочою частотою 4800 МГц. Максимально можливий об’єм для цього ноутбука складає 64 ГБ.

Накопичувач вже традиційно для останніх років має формат M.2 з інтерфейсом PCIe 4.0. Його об’єм складає 1 ТБ, а приємним є те, що також доступний другий слот, який дозволить встановити ще один SSD. Таким чином можна або помітно прискорити роботу системи, або зробити її стабільнішою завдяки RAID-масиву.

Автономність

Ймовірно, це буде неочікувано довга частина розповіді, як для огляду ігрового ноутбука, але з сучасними процесорами вона все ще не втрачає актуальності, а іноді може і приємно здивувати.

Ми звикли, що процесори AMD не найкращим чином впливають на час роботи від акумулятора. В моделі G713 з AMD Ryzen 9 5900HX офісне навантаження висаджувало батарею за 4 години. Мастодонт Intel Core i9-13980HX при тій же ємності батареї у нашому ROG SCAR 16 теж, вірогідно, мав би бути ненажерливим, але тести показали, що він дозволяє пропрацювати навіть на півгодини довше.

Зрозуміло що ігрове навантаження це взагалі не про роботу без зовнішнього живлення – від сили 30-40 хвилин. Тест з програванням відео явно навантажує ноутбуки більше ніж реальний перегляд відео-файлів від батареї. У нас замість двох годин в бенчмарку відтворення відео вийшло біля п’яти годин.

У комплекті з ROG SCAR 16 постачається блок живлення на 330 Вт. Нагадаємо що відеокарти серії RTX 3000 потребували блоків на 280 Вт, а тепер вже допотопні GTX 900-серії задовольнялися і 150 Вт.

ASUS ROG Scar 16 G634 2023

Порівняння габаритів блоків живлення на 330 та 280 Вт

Вочевидь, такий приріст у потужності та габаритах напрягає не лише нас. Компанія поклала в коробку також маленький блок живлення на 100 Вт з роз’ємом USB Type-C для згаданого вище порту з Power Delivery. На ігри його не вистачить, але попрацювати та подивитися відео – аж бігом. До того ж, вже можна зустріти і павер-банки такої потужності, що зробить SCAR 16 таким собі ультрабуком в шкурі геймерського ноута.

ASUS ROG Scar 16 G634 2023

Враження

ASUS ROG SCAR 16 в 2023 році отримав якщо не кардинальні зміни, то доволі суттєві, обумовлені здебільшого еволюцією відео прискорювачів. Маємо констатувати, що в той час як центральні процесори все ж намагаються помістити в рамки якогось адекватного споживання, відео-чіпів це не стосується. З кожним поколінням архітектури, що має тензорні ядра, приріст споживання величезний, іноді сягає 100-150 %. Для десктопних відеокарт це, до речі, виявилось не таким критичним. Там масивні вентилятори в найбільших своїх калібрах дозволяють залишати потужні 4080 та 4090 відносно холодними. А от в ноутбуках фізику обманути вже не виходить і тут доводиться розробляти систем охолодження з нуля, ну або кардинально їх модернізувати.

ASUS ROG Scar 16 G634 2023

ASUS ROG SCAR 16 при наявності «не останньої» RTX 4080 та енергоефективного в своєму роді топового процесора Intel Core i9-13980HX, не справляє враження моделі, якій потрібна добре охолоджена кімната, як серверні. Так, на максимальних обертах не буде чутно звуку з динаміків і вельми доречною стане наявність навушників з гарною шумоізоляцією.

Дисплей дозволяє не тільки отримати задоволення від красивих пейзажів Horizon та високих кадрів на секунду у CS, але й подивитися якісно зняті блоги про подорожі та попрацювати над графікою у редакторах.

Ноутбуку для налаштувань традиційно потрібно два фірмові застосунки —  MyASUS та Armoury Crate. Перший ми зустрічаємо у офісних ноутбуках, а другий дуже любить оновлюватися. Дуже хотілося б їх оптимізації і, наприклад, розділення по класах пристроїв.  MyASUS залишити офісним і ультрабучним, а Armoury Crate – ігровим пристроям. В них можна змінювати налаштування роботи процесора, екрану, батареї, підсвічування, режими роботи батареї та відображення кольорів.

В комплекті окрім маленького блока живлення, йдуть приємні бонуси у вигляді фірмового рюкзаку та миші ROG Gladius III, тест бездротової версії якої, є на нашому сайті.

Пакування разом із всілякими пасхалками у дизайні, також є фірмовою рисою компанії. Наприклад, новий комікс на упаковці самого ноута і потужне лого з вовком, яке трохи перекликається з тим, що є на логотипі Сил Спеціальних Операцій, намальоване всередині.

ASUS ROG Scar 16 G634 2023

Отже ноутбук ASUS ROG SCAR 16 (G634J) виявився цікавим і не рядовим оновленням з наступним поколінням процесорів та відеокарт. Завдяки їх потужності, яка реалізована на дозволених максималках, корпус отримав дещо нову конструкцію та компонування. Технічно це повноцінний флагман серед ігрових ноутів, що доступний у двох розмірах екрану – 16 та 18 дюймів.

Характеристики ноутбука ASUS ROG SCAR 16 (G634J) 2023

Дисплей:16”, 2560×1600 (16:10), Mini LED, 240 Гц, 3мс, DCI-P3:100%
Процесор:Intel Core i9-13980HX, 2,2-5,5 ГГц на TDP 65 Вт
Відеоадаптер:NVIDIA GeForce RTX 4080, 12 ГБ GDDR6, ROG Boost: до 2330 МГц при 175 Вт
Оперативна пам’ять:32 ГБ DDR5-4800
Накопичувач:1 ТБ PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD + вільний 1 слот
Роз’єми:2xUSB Type-C

1: dGPU DP1.4, G-Sync, 2: dGPU DP1.4, G-Sync, Power Deliery Input: 20V/5A, Output: 5V/3A

HDMI 2.1, Ethernet 2,5G, Аудіо комбінований 3,5 мм, 2xUSB Type-A 3.2 Gen 2

Веб-камера/мікрофон/LAN:720p/так/2,5G
Дактилоскопічний сенсор:ні
Комунікації:Wi-Fi 6E 802.11ax 2х2, Bluetooth 5.2, 1x 2,5G LAN
Підсвічування клавіатури:Aura
Звук:4 динаміки Hi-Res Dolby Atmos, масив мікрофонів, шумоприглушення з AI
Акумулятор:90 Вт·год, 4S1P, 4-ел. Li-ion
Додатково:Підсвічування корпусу, рюкзак, миша
Операційна система:Windows 11 Pro
Габарити:354 x 264 x 22,6-30,4 мм
Вага:2,5 кг
Постачальник:Представ-во компанії ASUS в Україні
Ціна в такій комплектації як зазначено:орієнтовно $3900

Оцінка:

+ потужні процесор та відеокарта

+ система охолодження

+ дизайн та підсвічування

+ два слоти M.2

+ знову є веб-камера😊

-нюанси з якістю деталей корпусу

Дмитро
Керівник проектів hi-Tech

Додати коментар

Ваша email адреса не буде опублікована.