Що вміє чат-бот Chat GPT зі штучним інтелектом або наскільки близько царювання Skynet?

 | 06.00

ai future robot science

Дослідження і розробка штучного інтелекту (ШІ) ведеться вже відносно давно. Задачі які на нього хотіли б перекласти досить різноманітні – від шаблонних-сценарних взаємодій з об’єктами та людьми до обчислення змінних та показників які залежать від третіх факторів, що не врахувала поточно наука.  Це лише декілька полярних за масштабами задач які традиційно можуть бути розширені до нескінченності згідно фантазії вчених та інженерів.

В цьому матеріалі хотіли б розповісти про одну з розробок, що наробила достатньо галасу, стала доступна широкому загалу людей та має достатньо великі можливості в порівнянні з попередніми наробками.

Що таке Chat GPT?

Chat GPT (Generative Pre-trained Transformer, генеративний попередньо навчений трансформатор) – це чат-бот, який є комбінацією великої статистичної моделі мови та штучного інтелекту. Заявлено, що він самовдосконалюється за допомогою методів керованого навчання.

В червні 2020 року OpenAI анонсувала GPT-3, мовну модель, натреновану на трильйонах слів з Інтернету. GPT-3 призначено для відповіді на питання природною мовою, але вона також може перекладати між мовами, та зв’язно породжувати імпровізований текст.

У листопаді 2022 року Chat GPT на базі нової моделі швидко привернув до себе увагу. З ним можна поспілкуватися на будь-яку тему, а також використовувати для отримання інформації з будь-яких галузей знань.

chat gpt process

Ба більше, нейромережа вміє генерувати нові продукти та рішення, наприклад, писати код. Їй можна ставити певні завдання, і вона формує рішення у вигляді коду. Причому вміє це робити на Python, Java, Javascript, асемблері. І вже зараз нейромережі, яка працює у тестовому режимі, можна доручати писати базові речі.

chat gpt tetris game code

Chat GPT розмовляє багатьма мовами, включаючи українську, тому не потрібно нічого змінювати в налаштуваннях. Система визначить мову запиту автоматично, але треба зауважити що найвірогідніше використовується автоматизований переклад. Принаймні таке враження склалося у користувачів які перевіряли чат-бот на предмет перших згадок специфічних термінів.

Так, Chat GPT всіляко ухилявся від згадки про те що націонал-зрадники вперше згадувались Гітлером, натомість запевняючи що  термін започаткували у СРСР. Окрім наведення перевірено хибних даних, чат-бот, схоже, уникав гострих етичних питань. А мотиви таких рішень, як і прикрашення або цілком вигадувати факти та події, поки що залишаються не розкритими.

Самі розробники в описі продукту попереджають, що іноді чат-бот може виконувати неприйнятні вказівки і демонструвати ознаки упередженої поведінки. А ще надавати, на перший погляд, правдоподібні, та насправді хибні чи безглузді відповіді. Частково це пояснюється тим, що ChatGPT володіє даними лише до 2022 року, поза цим проблеми стосуються недосконалості самої технології.

І про все це можна спілкуватися з ботом безкоштовно?

Базова версія ChatGPT наразі абсолютно безкоштовна для використання. Але ж, звичайно, OpenAI не зможе весь час працювати безоплатно. За оцінками, наразі OpenAI витрачає близько $3 млн на місяць для забезпечення роботи ChatGPT, тобто близько $100 000 на день.

Тому OpenAI нещодавно анонсувала нову платну преміальну версію свого чат-бота під назвою ChatGPT Plus. Наразі можна лише приєднатися до списку очікування. Вже відомо, що остаточна ціна становитиме $20 на місяць. ChatGPT Plus забезпечить доступ навіть у години пік, підписники будуть швидше отримувати відповіді і зможуть першими скористатися новими функціями.

ChatGPT Plus

Використання ChatGPT є доволі простим процесом. Розробники дозволяють використовувати різні інструменти, наприклад месенджері (Slack або FB Messenger) або плагін Merlin ChatGPT для браузера, але основний спосіб запустити Chat GPT — це перейти на веб-сторінку.

Що ще вміють продукти з ШІ від OpenAI?

Разом із чат-ботом OpenAI також розробила сервіс Whisper, який може транскрибувати мову кількома мовами, а також виконувати переклад мови з цих мов на англійську. За інформацією, представленою розробниками, Whisper навчалася на 680 000 годин «багамовних та багатозадачних даних» з Інтернету.

DALL·E 2

DALL·E 2 – інша розробка яка може створювати зображення виходячи із заданого текстового опису. Пізніше DALL-E 2 навчився домальовувати, що знаходиться за межами відомих картин, за допомогою функції Outpointing.

В чому може критися недосконалість ШІ і нейронних мереж

Дослідники вивчають цікавий феномен, відомий як “навчання в контексті”, при якому велика мовна модель вчиться виконувати завдання, побачивши лише кілька прикладів, незважаючи на те, що вона не була навчена цьому завданню.

При контекстному навчанні параметри моделі не оновлюються, тому створюється враження, що модель вивчає нове завдання, взагалі нічого не вивчаючи. Теоретичні результати дослідників показують, що ці масивні моделі нейронних мереж здатні містити дрібніші і простіші лінійні моделі, заховані всередині них. Було висунуто гіпотезу, що в моделях нейронних мереж є дрібніші моделі машинного навчання, які можуть навчати виконанню нового завдання старшу модель. Для перевірки своєї теорії вчені взяли модель нейронної мережі, яка за своєю архітектурою дуже схожа на GPT-3, але була побудована спеціально для навчання в контексті. Тобто всередині більш ранніх шарів була реалізована модель, яка займалася навчанням лінійної моделі, реалізуючи прості алгоритми навчання.

Висновки та прогнози

Чого чекати від Chat GPT та інших рішень зш штучним інтелктом? Так, можна делегувати ботам невеликі проекти, якщо правильно ставити завдання, тобто пояснювати, що має бути на вході і що має відбуватися. Часто система це робить по-різному і не завжди повноцінно, але коректність відповідей справа невеликого часу. Поки ChatGPT можна назвати скоріше помічником, який прискорює роботу. Якщо навести приклад з програмування, ChatGPT вже здатний позбавити кодера-джуна робочого місця.

З плином часу, нейромережа зможе генерувати базовий код безпосередньо за технічним завданням, без багатьох інших додаткових умов, які необхідні зараз. А ще ChatGPT не тільки забере роботу у людей, але й створить новий ринок фахівців з роботи з ним. Очевидно, що багато хто з дійсно цінних представників професій, які стануть жертвами нейромережі, стануть їх тренерами. І тому потрібно лише освоїти методології передачі досвіду. Всім власникам професій, в яких необхідне системне мислення, емпатія, уява і креативність, тобто творчий підхід і властивості, характерні для живої людини, поки турбуватися рано.

Додати коментар

Ваша email адреса не буде опублікована.