Інформативна музика

 | 12.59

Мой Компьютер, №08 (512), 07.07.2008

При відтворенні аудіо ми маємо змогу отримати інформацію, яка включає ім’я виконавця, назву композиції, дату випуску та назву альбому тощо.

Написи на екранах відтворюючих музику пристроїв типу Песенка, Track01, Нет артиста — Аудио дорожка 02, 0101_кадабр, а в гіршому випадку і такі: Шикоглчоных, ЛЛшЛъДПҐ РСуИСКцКДП, ???? ????г?? ???????, ощный толчоР, ДаАб?б?аМаОб?аНб?аЙб?аОаЛб не влаштовують багатьох.

Рис. 1

Багато хто знає, що, натиснувши у вікні зі списком файлів Winamp’у комбінацію клавіш Alt+3, відкриємо вікно ID3-тег редактора (рис. 1).

Можна одразу ж відкладати журнал і розпочинати забарну роботу з редагування метаданих, надаючи своїй колекції записів більш пристойного вигляду. Але навіщо створювати собі труднощі? Прочитайте далі, і ви дізнаєтесь прості способи редагування. Тим більше, що кількості програм для редагування метаданих достатньо, щоб задовольнити найвибагливішого користувача, реалізувати та автоматизувати всі необхідні дії.

ID3-теги у файлах MP3 — це спеціалізовані області в межах файлу, що можуть розміщуватись як на початку, так і в кінці файлу. Дозволяють ввести інформацію про автора, назву альбому, текст композиції та багато іншої інформації про звуковий запис в мультимедійні файли. Налічується кілька версій тегів. Найбільш розповсюджені ID3 v1 (на даний час наявні версії v1.0 та v1.1), а також ID3 v2 (версій v2.2, v2.3 та v2.4).

ID3 версії 1 включає прості поля розміром не більше 30 символів, які розташовані в кінці MP3-файлу, використовує всього 128 байтів даних. Формат версії ID3 v2 був повністю переписаний, щоб дозволити використовувати поля змінної довжини, а також збільшити кількість полів. Додались поля, які можуть містити зображення та текст композиції. Це не офіційна специфікація формату MP3.

Теги можуть бути заповненні даними в різних стандартах кодування. Як правило, це ANSI та UTF.

Якщо ви вирішили перевести свої записи з оригінальних audio CD в формат MP3, то за допомогою інтернет-сервісів freedb та amazon, використовуючи нижче згадані програми, витратите мінімум часу.

Рис. 2

Utf16 Encoder — дуже необхідний інструмент для пристроїв, що не вміють коректно відображати кирилицю, а натомість відображають кракозябли. Програма перекодовує вміст ID3v2-тегів, змінюючи кодування на UTF16. Вона надзвичайно проста у використанні, не потребує інсталяції, розповсюджується безкоштовно. Необхідно лише вибрати папку та натиснути кнопку Перекодувати (рис. 2).

Рис. 3

MP3-Info extension — цікава утиліта, яка підвищує інформативність операційної системи стосовно MP3-файлів. Інтегрується в оболонку Windows і має у властивостях додаткову вкладку. Вкладка, крім інформації про файл, містить, в свою чергу, ще шість вкладок, дозволяючи редагувати розташовану на них інформацію. Після наведення курсора миші на файл з’являється підказка з докладною інформацією. Ярлики файлів модифікуються і відображають бітрейт, при бажанні можна створювати свої теми, або редагувати існуючі. На жаль, поки що не підтримує ID3v2.4. Розповсюджується згідно ліцензії GNU GPL (рис. 3).

Рис. 4

MP3 Tag Tools теж розповсюджується по вищезгаданій ліцензії й використовується для масової обробки ID3-тегів. За допомогою використання чек-боксів спрощується масова обробка однакових полів. Підтримуються теги ID3v1.1- та ID3v2.х-версій. Програма має невеликий набір інструментів і займає незначний розмір. Є можливість заповнювати метадані, використовуючи інформацію з імен файлів та назв каталогів, а також створювати директорії й організовувати у них файли відповідно до інформації з ID3-тегів. Можна експортувати дані в файл для подальшої обробки у вигляді таблиці, або використати для обробки в інших програмах (рис. 4).

Рис. 5

MP3tag для некомерційного використання розповсюджується як freeware. Не зовсім зручно реалізоване перемикання з одної версії тегу на інший, для цього необхідно заходити в налаштування програми та виставляти там параметри. Існує майстер проставлення номерів композицій. Є можливість створення списків програвання у форматі m3u та експорту ID3-даних. Реалізована можливість використання даних з локальної (такої, зазвичай, ні в кого з простих користувачів немає) та глобальної баз даних freedb, а також бази amazon (рис. 5).

Рис. 6

Tag&Rename — комерційний продукт з вражаючими можливостями. За 30 днів пробного періоду можна опрацювати великі об’єми музичних файлів. Інтегрується в оболонку провідника. Реалізована повна підтримка кодування Unicode. Надає можливість надзвичайно легко перейменовувати файли згідно інформації тегів, використовуючи різноманітні шаблони з можливістю попереднього перегляду результату. Передбачена freedb-підтримка, миттєве отримання інформації для цілого альбому музики з свого сервера в Інтернеті, а також підтримка Amazon, пошук інформації альбому та імпорт її в теги. Буквально в кілька кліків миші можна заповнювати теги інформацією для великої кількості файлів. Включає потужну функцію заміни регістру тексту для назви файлу та вмісту метаданих. Дозволяє легко виконати синхронізацію між ID3v1- та ID3v2-тегами. Для експорту даних використовується майстер експорту. Можливе перейменування папки згідно інформації тегів. Програма зручна та зрозуміла, має інтерфейс, що легко конфігурується. У наявній у мене версії був неприємний недолік: після редагування ID3 v2.x при відсутньому ID3 v1 зникає останній символ в полях тега (рис. 6).

Рис. 7

TagScanner — аналог попередньої програми (за функціональними можливостями), має оригінальний інтерфейс, а головне — для некомерційного використання розповсюджується як freeware. Спочатку важко та не зовсім зрозуміло користуватися даною програмою, але з часом все стає на свої місця. Програма дуже зручна у використанні. Спробуйте, і самі все зрозумієте (рис. 7).

Юрій ГЛАДУН

Robo User
Web-droid editor

Додати коментар

Ваша email адреса не буде опублікована.