Економний оверклокінг: мрія чи реальність?

 | 15.30

Був час коли розгоном займалися лише ентузіасти, використовуючи паяльник, джампери чи замикаючи ніжки процесора. Але час міняється і зараз для розгону досить клавіатури і відповідних знань, які ви отримаєте з даного матеріалу. Також ми і перевіримо на практиці розгінний потенціал недорого процесора і виявимо який ефект можна отримувати при мінімумі зусиль з нашого боку.

Що таке розгон і його ціль?

Під поняттям розгон потрібно розуміти, набір методів, які дозволяють працювати компонентам комп’ютера на вищих частотах, ніж заводські. Ціль розгону — «витиснути» максимум продуктивності зі свого ПК. Люди, які займаються розгоном – це оверклокери. Оверклокерів умовно можна розділити на дві групи: екстремали, які маючи в своєму розпорядженні топові комплектуючі, займаються розгоном для отримання перших місць у рейтингах і турнірах серед оверклокерів; економні користувачі, такі як ми з вами, не маючи достатньої кількості коштів для придбання топових комплектуючих, або просто не хочуть витрачати зайві кошти, які можна використати на інші цілі, але при цьому хотять максимум потужності від свого ПК. Звісно, чіткої грані між поділом нема, тому що економний овер легко може стати екстрималом і навпаки.

Основи основ

Так, як ми не можемо змінювати кількість ядер і кешу, крім деяких випадків на платформі AMD, то головним і єдиним показником продуктивності, що ми можемо змінити, є тактова частота. Тактову частоту процесора ми отримуємо шляхом множенням множника і на шину. Приклад, множник 12,5 на шину 200МГц (FSB 800), дає нам тактову частоту 2,5ГГц.Так як змінювати множник, крім екстрім серії, то єдиний спосіб збільшити тактову частоту процесора є збільшення FSB. Через те що в комп’ютері все синхронізовано, то збільшуючи FSB ми збільшуємо пропорційно роботу пам’яті, тому використовуючи дільник потрібно знизити частоту роботи пам’яті. Як відомо, що пам’ять може працювати на високій частоті з високими затримками, і навпаки з малими затримками на низькій частоті. Тому також потрібно збільшити таймінги, характерні для DDR2 800МГц 5-5-5-18-2T, от їх треба і збільшити. А також потрібно зафіксувати частоту шини PCI Express в районі 100-110МГц.Для підтримання стабільної роботи розігнаного процесора потрібно збільшити напругу живлення. Збільшення напруги призводить до підсилення сигналу між комплектуючими, тим самим знижуючи риск втрати його. Пропоную вашій увазі детальне керівництво по розгону з картинками

Роль комплектуючих

Материнська плата – основа будь-якого комп’ютера. Від її функціональності, набору налаштувань, залежить більша частина успіху в розгоні. Достатня кількість фаз живлення(VRM) для підтримання роботи на нештатних налаштуваннях.

Процесор – “серце” комп’ютера.Деякі молодші моделі одного ряду мають розгінний потенціал і запас міцності більший ніж старші моделі. Тому з високою долею вірогідності, після розгону, можна перевершити продуктивність старших і значно дорожчих моделей.

Оперативна пам’ять − зрозуміло що краще розганяються дорогі оверклокерські комплекти, але й дешеві комплекти можуть працювати набагато вище свого номіналу, а от їх неспроможність це робити може стати лімітуючим, обмежуючим фактором у розгоні.

Охолодження – на цьому компоненті варто неекономити, собі ж гірше буде. Здатність кудера зправитись з гарячим норовом розігнаного процесора це є його головне завдання. Від ефективності кулера залежить як сам результат розгону так і його життя. Також непогано поставить кілька корпусних кулерів: один на вдув,а інший на видув. Всім відомо, що температура прискорює хімічні реакції і тим самим скорочує життя комплектуючих.

БЖ – у сучасному комп’ютері, з потужною відео картою і розігнаним процесором має бути блок живлення, як мінімум 500Вт, для підтримання стабільної роботи системи. Тут не варто економити, краще зразу взяти яісний блок живлення із сертифікатом якості, а не якісь китайські аналоги, що можуть пошкодити наші комлектуючі, а самому вийти із ладу.

Добре якщо ви самостійно підбирали конфігурацію ПК, з урахуванням оверклокерського потенціалу, а якщо вам дістався комп’ютер уже зібраний. Тоді для діагностики його комплектуючих пропоную наступні програми: Cpu-z, Gpu-z, Everest.Дізнавшись “начинку” свого ПК, рекомендую пошукати в Інтернеті статистику розгону цих компонентів.

Тестовий стенд і розгін

• Процесор: Pentium Dual-Core E5200;

• Кулер: Cooler Master Hyper TX3;

• Материнська плата:Gigabyte G33M-S2;

• Пам’ять:2х1GB Apacer&Hynix PC6400 (800МГц при таймінгах 5-5-5-18);

• Жорсткий диск:400GB Samsung HD403LJ 16MB 7200rpm;

• Блок живлення:ATX High Power HP500-A12S V2.2;

• Операційна система:Windows XP SP3 x86;

• Відеокарта:1024MB RadeOn HD4850 Palit Sonic;

• Драйвер відеокарти Radeon:Catalyst 9.9;

Перед розгоном рекомендую заглянуть на сайт виробника материнської плати і обновить BIOS.Трапляється таке, що у новій прошивці з’являються нові функції і усуваються помилки попередніх версій. watermarkПознайомимося ближче з об’єктом нашого розгону, а саме Pentium Dual-Core E5200.

Даний процесор являється молодшою моделлю на 45-нм ядрі Wolfdale, що дає надію про хороший результат розгону. Відносно своїх попередників з серії Dual-Core у нього в два рази більший кеш-пам’ять другого рівня і складає 2Мб, а шина залишилась та ж—800МГц. Множник досить високий 12,5, що дає частоту 2500МГц. В режимі простою, множник знижується до 6 і частота складає 1200МГц. Особливостями є і те що уданої моделі відключена технологія Intel Virtualization,а також відсутня підтримка процесорних інструкцій SSE4.1, які є характерними для ядра Wolfdale. watermarkНапруга на ядрі складає 1,120В, згідно з показаннями утиліти CPU-Z.

Процесор виготовлений в Малайзії і запаковано 02/11/09.

Є два способи розгону процесора: програмний і через BIOS.Ми розглянемо надійніший спосіб, через BIOS. Для тих хто далекий від цього, пропоную додатковий матеріал про налагодженні BIOSа

Щоб потрапити в BIOS, потрібно при увімкненні комп’ютера натиснути клавішу Delete, в залежності від виробника материнської плати ця клавіша може відрізнятись.Всі необхідні налаштування для розгону зосереджені в розділі MB Intelligent Tweaker(M.I.T.).

Особливістю материнських плат GIGABYTE є те, що при натисненні комбінації клавіш Ctrl+F1 кількість налаштувань збільшується. Заходимо в потрібний нам розділ і знаходимо CPU Host Clock Control і фіксуємо в положення Enabled.Розблокувавши цю функцію ми можемо змінювати CPU Host Frequency, для початку встановлюємо стандартні значення – 266,333, що відповідає FSB 1066 і 1333МГц.Фіксуємо частоту PCI Express на позначці 100МГц.Знижуємо System Memory Multiplier на найменше можливе значення.Встановлюємо значення DRAM таймінгів 5-6-6-20-2T, інші лишаємо в положенні Auto. Виходимо і зберігаємо налаштування. watermarkwatermarkwatermarkЯкщо система не стартує, не бійтесь, будуть автоматично скинуті налаштування і система загрузиться на дефолтних налаштуваннях.

Знову заходимо в BIOS і виконуємо вище вказані налаштування, але при цьому знаходимо System Voltage Control і вибираємо положення Manual.Змінюємо значення CPU Voltage Control на кілька кроків від Normal CPU Vcore, також виходимо і зберігаємо налаштування, проводимо цю операцію до того як система почне стартувати.Якщо система старує і завантажує ОС, то прийшла пора перевірити стабільність роботи.

Тестами на стабільність можуть слугувати як ваші улюблені ігри, так і спеціалізовані програми такі як: LinX, OCCT, Prime95 та інші.Бажано проводячи тестування паралельно вести температурний моніторинг такими програмами: CoreTemp, RealTemp.Щодо значення CPU Voltage, то Intel не рекомендує перевищувати значення в 1,45В.

З скріншоту видно що максимальну частоту, яку мені вдалося досягти, складає 3,66ГГц при CPU Voltage 1,45В.Система стабільно пройшла всі тести, максимальна зафіксована температура склала 62⁰С.Чесно кажучи цей факт засмутив мене 😥 тому, що на багатьох ресурсах кажуть про розгін даного процесора вище 4ГГц і при меншій напрузі.

В тестуванні процесор і пам’ять працювали в наступних режимах:

Pentium E5200@3,66 ГГц (11*333) при Vcore під навантаженням 1,42В, пам’ять 889МГц при таймінгах 5-6-6-20-2Т;

Pentium E5200@3,33 ГГц (10*333) при Vcore під навантаженням 1,36В, пам’ять 889МГц при таймінгах 5-6-6-20-2Т;

Pentium E5200@3,33 ГГц (12,5*266) при Vcore під навантаженням 1,36В, пам’ять 889МГц при таймінгах 5-6-6-20-2Т;

Pentium E5200@2,5 ГГц (12,5*200) при Vcore під навантаженням 1,25В, пам’ять 800МГц при таймінгах 5-5-5-18-2Т;

PCMark05

Популярний тестовий пакет від Futuremark.

За результатами тесту ми бачимо, що розігнавши процесор на 33%, ми отримуємо 33,1% приріст продуктивності.Перевага комбінації 3,33 ГГц (10*333) над 3,33 ГГц (12,5*266) мізерна.Розігнавши процесора на 46,4% ми отримали приріст продуктивності в 46,3%.

Super_PI_MOD1.5_XS

Тест полягає в розрахунку числа Пі з точністю до чотирьох мільйонів знаків після коми.Менше − краще.

Розігнавши процесор на 33%, ми отримуємо 25,9% приріст продуктивності. Перевага комбінації 3,33 ГГц (10*333) над 3,33 ГГц (12,5*266) складає 1,8%.Розгін на 46,4% приносить нам приріст продуктивності на 37,6%.

7-Zip 4.65

Популярний вітчизняний архіватор. Результати отримані вбудованим бенчмарком.

За результатами тесту видно, що розгін на 33%, дає приріст продуктивності на 26,8%. Перевага комбінації 3,33 ГГц (10*333) над 3,33 ГГц (12,5*266) мізерна. watermarkРозгін процесора на 46,4% дає нам приріст продуктивності на 40,8%.

3DMark06

Ще один популярний тестовий пакет від Futuremark.

З отриманих результатів ми бачимо що розгін на 33%, дає приріст продуктивності на 14,6%.Перевага комбінації 3,33 ГГц (10*333) над 3,33 ГГц (12,5*266) складає 1.5%. Розігнавши процесора на 46,4% ми отримали приріст продуктивності на 25,7%.

Grand Theft Auto IV

Дана гра булла вибрана через свою вимогливість до центрального процесора.Результати отримувались шляхом прогону вбудованого тесту продуктивності.Тестування проводилось при високій якості картинки і текстур при розширенні 1280х1024.

За результатам тесту ми бачимо що розгін на 33%, дає приріст продуктивності на 35,8%. Перевага комбінації 3,33 ГГц (10*333) над 3,33 ГГц (12,5*266) складає 3.4%. Розгін процесора на 46,4% дає нам приріст продуктивності на 50,9%.

Висновки

Кожен з нас хоче отримати максиму можливостей за мінімум витрат, а оверклокінг в цьому допоможе. В даному матрелі було розглянуто легкий спосіб отримання додаткої потужності від свого процесора, невитрачаючи зайвих коштів,а також виявилено, що розгін на 33% нам дає в середньому приріст продуктивності в 27,4%, що досить непогано. З приводу данного екземпляру процесора, то він мене розчарував, я сподівався на більші результати. Хочу сказати, що цей процесор у мене працює 3,33ГГц(10*333) при напрузі 1,36В, так тому, що на стільки велике підняття напруги для роботи на частоті 3,6ГГц є невиправданим, але й на даній частоті цей процесор легко справляється з усіма поставленими задачами. Пам’ятайте, що результати розгону залежить не тільки від уміння користувача, але й від удачі, бо розгін, це як лотерея. Тож удачі вам і благополуччя 😉

Додати коментар

Ваша email адреса не буде опублікована.