Work.ua підготував аналітику ринку праці до та під час війни в Україні

 | 12.00

AI Noise-Canceling Mic Adapter Scenario _work from home

Загалом попит на робочу силу різко зменшився через неможливість працювати у зонах бойових дій, зниження попиту на товари та послуги, проблеми з логістикою та невизначеність майбутнього.

Згідно з результатами онлайн-опитування на сайті Work.ua серед роботодавців, майже 29% компаній тимчасово не працюють або повністю зупинили свою роботу. При цьому трохи більше ніж 61,5% бізнесів продовжують працювати у своїх містах, а майже 10% евакуювали підприємства.

Є окремі категорії вакансій, у яких попит на робочу силу знизився набагато менше, ніж в інших. Згідно зі статистикою Work.ua це:

  • медицина і фармацевтика;
  • сільське господарство й агробізнес;
  • ІТ-галузь.

У регіонах, де немає активних бойових дій, більшість компаній продовжила працювати. Державні органи швидко зорієнтувались та запровадили різні програми підтримки.

Зараз на ринку праці стався переворот: він почав тотально належати роботодавцям. Попит на роботу — величезний. Середня кількість відгуків на вакансію зросла у 5-6 разів.

Для того, щоб на сайті були тільки актуальні вакансії, Work.ua ухвалив рішення про постановку на паузу вакансій, розміщених до війни, і їх ручну актуалізацію щотижня. 

Загальна кількість вакансій. Якщо візьмемо період від піка у вересні до дня перед війною, бачимо такі дані. Рекордне число вакансій на сайті було 30 вересня 2021 року — 119 615. З вересня до кінця 2021 року воно зменшувалося. На початку 2022-го було розміщено 69 835 вакансій. 23 лютого на Work.ua було розміщено 99 392 вакансії. А ось рік тому, 24 лютого 2021-го — 76 708.

У мінімумі їх було близько чотирьох тисяч 7 березня. Але після цього почалася позитивна динаміка і 30 березня 2022 року на сайті було вже 9 415 вакансій.

Кількість нових вакансій, розміщених за тиждень. Протягом тижня з 16 до 22 лютого на сайті було розміщено 21 976 нових вакансій, а з 23 лютого до 1 березня — 4 211, тобто у п’ять разів менше. З 2 до 8 березня ситуація була ще гіршою — 1 538 нових вакансій. Це був абсолютний мінімум. Після почалося зростання. В останній тиждень березня на сайті з’явилося 4 399 нових пропозицій від роботодавців. 

Одна з особливостей ринку праці зараз — поява вакансій волонтерів. Шукають волонтерів-кухарів, прибиральників, операторів координаційних центрів та навіть спеціалістів по роботі з персоналом. 

Актуальні цифри

Протягом останніх тижнів на Work.ua спостерігається зростання основних показників, хоча цифри й залишаються далекими від довоєнних:

  • 10 000 актуальних вакансій — вдвічі більше, ніж після початку війни. Такої позначки кількість вакансій сягнула в понеділок 4 квітня. «Ще три тижні тому було 5 000 вакансій», — зазначив співзасновник Work.ua.
  • За результатами минулого місяця кількість нових вакансій теж збільшилась у 2 рази.

Потижнева кількість нових опублікованих вакансій:

  • 7-13 березня — 2 323 нових вакансій;
  • 14-20 березня — 3 733 нових вакансій;
  • 21-27 березня — 4 100 нових вакансій;
  • 28 березня-3 квітня — 5 295 нових вакансій.

Вдвічі зросла і кількість компаній, що мають актуальні вакансії на Work.ua. 15 березня таких компаній було 3 029, а вже 4 квітня — 6 025.

Кількість відгуків на вакансії також сягнула рівня 75% від довоєнного стану. Середня кількість відгуків на одну вакансію в більш як 5 разів вища, ніж до війни.

Висновки

З початком війни загальна кількість вакансій зменшилася у 25 разів у порівнянні з довоєнною й у 19 разів у порівнянні з минулим роком. Щодо нових вакансій — максимальне падіння було у 14,3 раза у порівнянні з довоєнним періодом.

Кількість нових резюме шукачів, розміщених на сайті, на початку війни скоротилась майже в 4,6 раза. Але після цього виросла майже у 3 рази. 

З початком війни активність роботодавців знизилася набагато більше, ніж активність шукачів. Але й у перших, і у других потім відбулося зростання втричі. При цьому бачимо, що нових резюме з’являється значно більше, ніж нових вакансій. 

Зарплати в резюме поки що значно не змінилися, але зарплати у вакансіях зменшилися. Найбільше на це вплинуло скорочення кількості вакансій з високими зарплатами.

Можна припустити, що зарплати в резюме згодом також зменшуватимуться, тому що шукачі будуть орієнтуватися на вимоги роботодавців. 

Усе це підтверджує, що час ринку шукача скінчився. Через війну кількість робочих місць скорочуватиметься у багатьох сферах, отже пропозиція на ринку праці перевищуватиме попит.  

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.