Шлях джедая, або як я долучився до світу IT

 | 18.37

Йшов 2004 рік і я поповнив ряди студентів, вступивши в Київський оптико-механічний технікум на спеціальність – технік конструктор оптичних і оптико-електронних приладів. Добре пам’ятаю, як нас завели в актовий зал і директор технікуму вітав нас з вступом до його лав, розказуючи про майбутні перспективи, знайомство. Пам’ятаю свій перший урок інформатики в технікумі, ми були в аудиторії, в якій було, десь, два десятки машин, деякі одногрупники зразу почали висміювати технічне забеспечення, так як там дійсно стояли переважно Pentium I і II, це вже потім були завезені сучасніші машини. В той час мої знання про комп’ютерну техніку були мізерні, якщо не сказати нульові, крім увімкнення і вимкнення майже нічого не вмів. Шкільні уроки інформатики навчили мене грати в DOOM 2 і малювати в пейні.

Після кількох місяців навчання я зрозумів, що обов’язково потрібно придбати ПК для навчання, так як багато часу доведеться за ним працювати. З цим проханням я звернувся до батька, який підтримав мою ідею. Для того, щоб розібратись з чим маємо справу, був вперше придбаний журнал “Мой Компьютер” і “Компьютерное обозрение”, в кінці останнього були оголошення про продажу б/к комп’ютерів, от по одному з таких оголошень був придбаний мій перший ПК. Звісно, якби на той момент я порадився з кимось компетентним у цьому питанні то так не зробив би. Наслідком незнання було придбання ПК на базі Pentium 166 MMX з оперативною пам’яттю у 32мб і жорстким диском на 2Гб, решту конфігурації не пам’ятаю, монітор був Daewoo 15 дюймів. Хоча зараз я добре розумію що придбав відвертий хлам, але тоді моїй радості не було меж. Уже потім я дізнався, що прогадав з покупкою, але уже було пізно і шляху вороття нема. Але не так все страшно, з своїми навчальними функція він справився. Я почав активно цікавитись принципом роботи комп’ютера, а головним помічником у цьому став журнал – МК.

На мій подив, через кілька місяців, я дізнався, що мій сусід навчається на оператора ПК. І я почав часто до нього заходити в гості, якраз він вперше навчив мене установлювати ОС і потрібні програми. Йшов час, прийшло порозуміння що потужності мого комп’ютера не вистачає навіть на перегляд фільмів, не говорячи про ігри, я вирішив замінить його на щось продуктивніше. Хоча батьки були категорично проти продажу ПК, обумовлюючи це тим, що це не іграшка, а машина для навчання. Але мені вдалося їх вмовити продати свій комп’ютер.

На виручені кошти і кілька стипендій, в середині 2005року , я придбав у свого сусіда іншу машину. Це був ПК наступної конфігурації: материнська плата Asus( модель не пам’ятаю) Socket 370; процесор Celeron 533 MMX; оперативна пам’ять DIMM 128мб; жорсткий диск Maxtor на 60Гб; легендарна відеокарта 3dfx Voodoo 8мб; привід CD-RW Lite-On. Отут я уже мав більш широке поле для дій: ігри(контра, квейк 3, НФС Еволюція порше і тд), фільми, музика, різноманітний софт. Через півроку я зробив перший апгрейд, поставивши GeForce 2 на 64мб і добавивши пам’яті до 256мб. Але головно обновкою було придбання DVD-RW приводу від Sony, хоча були думки, що DVD фільми будуть гальмувать, але після встановлення кодеків і Power DVD все запрацювало як по маслу. На цьому ПК були мої перші спроби розгону( переставляючи джампера) я отримав 600Мгц, але через перегрів не вдалося завантажити навіть ОС. В кінці 2006 року був придбаний CRT монітор ViewSonic PF775 на 19 дюймів. Загалом цей ПК пройшов зі мною майже все навчання, на ньому робились реферати і курсові, а на четвертому курсі, після освоєння AutoCAD 2002 Rus і креслення

Прийшла осінь 2007 року і я серйозно почав думати про придбання нового, більш потужного, ПК, який було вирішено збирати самостійно, бо коштів на готову конфігурацію не було. От про те як я підбирав комплектуючі і як збирав цей ПК і піде далі мова.

Теорія і практика:вибір і збір конфігурації

Гроші які заробив, підробляючи на будівництві і збираючи стипендію, хотілось витратити з розумом, тому робив усе без поспіху. Нажаль тоді у мене був відсутній Інтернет, тому було вирішено їхати у найближче відділення Укртелекому. Ще добре що у мене був уже магазин-склад де я уже кілька років купую, тому зразу ж був скачаний їх прас і вже вдома я підбирав конфігурацію.

Основою будь-якого комп’ютера є материнська плата, тому при її виборі потрібно бути максимально уважним і приділяти увагу всім дрібницям. Прикинувши, що коштів обмаль, було вирішено брати материнську плату з інтегрованим відео, а потім, через кілька місяців дискретну відеокарту. В той час я не дуже розумівся на наборах логіки, тому спочатку звернув увагу на дешеві 945G + ICH7, а уже в ході порівняння з новішими я помітив, що у них відсутня підтримка FSB 1333МГц і DDR2 800Мгц, що змусило відмовитись від ідеї дешевої материнської плати. Розуміючи що потрібно свіжі набір логіки з інтегрованим відео, я почав розглядати чіп G33. При виборі плати я зовсім не звертав на вендора, так як не мав ніяких улюблених, просто дивився характеристики. Дуже сподобалась материнська плата GA-G33M-S2, виробництва Gigabyte , яку оснастили набором логіки Intel® G33 + ICH9, останній чіп підтримує рейд масиви всіх рівнів, що не було в інших виробників. Хоча вона була в форм факторі Micro ATX, 244мм x 244мм , але мала весь набір необхідних розємів. Головним для мене було те, що вона підтримувала всі процесори Core.

От з процесором я вирішив ще раніше, тому що дуже хотів Pentium 4, який бачив у роботі у деяких друзів. Оперативну пам’ять я вирішив брати 1Гб DDR2 800Мгц. Корпус вирішив вибрати уже на місці в самому магазині. Вінчестер і привід були вийняті із старого ПК.

В кінці вересня я вибрався в магазин. Придбавши все, що мав по списку, почав підбирати корпус. В очі впав корпус виробництва Cooler Master, серії Glite з блоком живлення в 380W, який мав стильний вигляд, передню панель виготовлену з алюмінієвої сіточки, що сприяє вентиляції , а ще дуже сподобалось використання зощіпок замість традиційних гвинтів. Ще був придбаний процесорний кулер Glacialtech Igloo 5056 White box, дешевий і нічим непримітний.

Приїхавши до дому з усім цим добром, зразу ж приступив до збирання, все робив по мануалу. Все зібрав швидко, але виникли труднощі при підключенні передньої панелі індикаторів і клавіш Power і Reset, добре що був сусід, який розтлумачив як правильно підключать полярність( білий, або чорний дріт це мінус, а кольоровий плюс).

Апгрейд і експлуатація

Пройшло десь більше місяця і знайшовся покупець на мою стару машину, тому були викручені назад вінчестер і привід, яка благополучно відправилась у Хмельницьку область. За виручені кошти був придбаний жорсткий диск 400GB Samsung HD403LJ 16MB 7200rpm і ще планка памяті Hynix PC6400 (800 МГц при таймінгах 5-5-5-18), перша планка виробництва Apacer.

В ролі новорічного подарунка була придбана GeForce 8500GT Asus EN8500GT Silent, взяв її по суб’єктивному враженню від побаченого у свого приятеля.

Довгу зиму я провів за проходженням S.T.A.L.K.E.R. і NFS Carbon та багатьох інших. Уже на цій конфігурації був написаний мій дипломний проект і виконані креслення до нього, доречі я займався розробкою приладу для вимірювання вітру(флюгер), який успішно захистив на відмінно.

Прийшло жарке літо, так як на відеокарті була пасивна система охолодження, було знято радіотор і просвердлено з установкою на нього корпусного 80мм кулера, а ще замінив термопасту на КПТ-8. Настала осінь і я уже в ролі студента інституту почав розганяти відеокарту ,для повної готовності до осінніх ігрових примєр, робив це за допомогою RivaTuner.

Все мене влаштовувало, я уже почав збирати гроші на нормальний монітор, а тут перед самим новим роком, друг захотів проапгрейдить свій ПК, а я взяв і продав йому відео карту. В результаті чого на новий рік, замість монітору я придбав відео карту 1024MB RadeOn HD4850 Palit Sonic( взяв тому, що має власну прероблену систему охолодження і заводськи розгона, а також 1Гб пам’яті, що стане в нагоді при високій деталізації в іграх) і блок живлення ATX High Power HP500-A12S V2.2.

Чому так зробив? Бо уж сильно захотілось грати в ігри на максимальних налаштуваннях. Вибирав я між двома відеокартами− RadeOn HD4850 і GeForce GTS 250. Зробив вибір на користь першої, тому що чіп RV770 новіший і має кращу продуктивність. Вибір зробив правильний, так як і зараз комфортно граю у всі новинки на високих і максимальний налаштуваннях. Блок живлення брав керуючись рекомендація консультантів, да і особливого вибору через брак грошей не було, ККД у нього 75% . Так як я знав що мій процесор обмежуватиме відеокарту він був розігнаний, спочатку на 4ГГц(267*15, при напрузі 1,36В), а пізніше, після всановлення додаткового кулера на бічну кришку корпуса і до 4,5ГГц(300*15, при напрузі 1,4В).

В процесі експлуатації, бічний кулер почав видавати набридливий шум і вібрацію, взявши тестер я заміряв що напруга на Molexі більше 13В, тому я замінив кулер і підключив його на мамку, а 120мм підключив до молекса, тепер тихо.

Настала весна 2009 року, мій друг вирішив проапгрейдить свою машину, так як в її основі була материнська плата Asus P5V-VM, то туди успішно переїхав мій Pentium 4 631. Собі ж було придбано процесор Pentium Dual-Core E5200, вибрав в основному через його розгінний потенціал, да і в номіналі в багатьох тестах він показав себе молодчиком. Пред купівлею було прошито новий біос для адекватного розпізнавання процесора. Придбавши і поставивши процесор в систему, перше, що я зробив це почав експериментувати з розгоном, максимум що вдалось мені з моїм кулером то це 3,33Ггц при напрузі 1,36В, подальші підняття напруги давали додаткову частоту, а от кулер уже не справлявся зі своїми прямими обов’язками, тому були залишені попередні результати. Уже на осінь мені захотілось змінить систему охолодження.

Після аналізу багатьох оглядів я підібрав собі Cooler Master Hyper TX3, який має баштову конструкцію і використовує технологію прямого контакту теплових трубок, досить непогано спрявляється з своїми обов’язками. Установивши придбаний кулер, я знову спробував щастя з розгоном, на цей раз мені вдалося отримати частоту 3,66ГГц при напрузі 1,45В, хоча цей процесор добре масштабується і з подальшим підняттям напруги, яке може викликати деградацію, туму для тривалого використання я залишив на 3,33ГГц.

Дався в знаки невдалий екземпляр процесора, ревізії МО, а от була б RO то думається результати були б кращі. На новий рік, останнє що я придбав на свій ПК, був жорсткий диск на 750Гб, виробництва Seagate ST3750528AS 32 MB 7200rpm, брав таки, бо відноситься до нової серії, а об’єм такий бо накопилось уже контенту, а зберігати все на DVD дисках набридло. На даний момент така у мене і є конфігурація, цілком задоволений, єдине, що так і не вийшло замінить старий монітор, все ганявся за продуктивністю.

І на останок

За весь період знайомства з світом високих технологій, я відкрив для себе величезну кількість цікавого і захоплюючого, яке дивує і вражає мене знов і знов. Оглядаючись в минуле, я бачу, що маю чималий досвід, звісно з досвідом тих людей які працюють постійно в цій сфері, неможна порівнювати, але не один десяток комп’ютерів мною було зібрано і проапгрейджено. Зараз, якщо виникають питання, чи потреба в комп’ютерній допомозі, всі мої друзі, родичі, знайомі звертаються до мене і я з радістю всім допомагаю. Пам’ятаю, як хвилювався, коли писав перший раз в свій улюблений МК і скільки було радості, коли матеріал було надруковано. Весь час намагаюсь тримати руку на пульсі, слідкуючи за всіма новинками IT індустрії, багато читаючи, як і журналів, книг і веб ресурсів відповідної тематики. Дуже вдячний редакції за створення Клубу hi-Tech-гуру, який дає можливість спробувати свої сили і отримати неоціненний досвід. Моя блакитна мрія − це стати професійним автором і працювати в журналі, котрий читають тисячі людей.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *